Младши посланици на Европейския съюз

Младшите посланици на ЕП от СУЕЕ отбелязаха годишнината от рождението на една от най-великите умове в историята на науката. Учениците представиха интересни факти за живота и постиженията на Мария Склодовска-Кюри, първата жена, носител на Нобелова награда и единствен учен с две Нобелови награди в различни области.

Чрез презентации и дискусии, те показаха колко актуален и вдъхновяващ е нейният пример и как нейните открития продължават да оказват влияние върху съвременната наука. Посланиците също така представиха европейската програма Marie Skłodowska-Curie Actions, която подкрепя млади таланти в науката. 

Младшите посланици на ЕП от СУЕЕ информират за ползите от присъединяването на България в Еврозоната

Младшите посланици  на Европейския парламент в СУЕЕ организираха информативна кампания, посветена на Еврозоната и процеса на присъединяване на България към нея. Събитието, насочено към съучениците им, имаше за цел да разясни значението на еврото като световна валута и да представи предимствата от членството в Еврозоната за българската икономика.

По време на презентацията учениците обясниха какво представлява Еврозоната и каква е ролята на еврото като единна валута за страните-членки. Те подчертаха, че еврото е една от най-силните валути в света и играе ключова роля в глобалната икономика.

Изтъкнаха, че членството в Еврозоната би донесло редица предимства за страната, като:

 След презентацията се провокира дискусия, по време на която учениците споделиха своите мнения и зададоха въпроси. В заключение младшите посланици подчертаха, че присъединяването на България към Еврозоната е важна стъпка към по-нататъшната интеграция на страната в Европейския съюз. Това решение би довело до редица положителни промени в българската икономика и би подобрило перспективите за развитие на страната.

Инициативата на младшите посланици от СУЕЕ показва, че те са добре информирани за важни европейски теми и имат желание да споделят знанията си със своите връстници. Чрез тази кампания учениците не само разшириха своите познания за Еврозоната, но и допринесоха за повишаване на финансовата грамотност сред своите съученици.



Ентусиазирани младшите посланици на ЕП, в СУ за европейски езици -  град Русе, представиха увлекателна презентация пред своите съученици за историята на Наградата „Сахаров“. Разказаха за  миналогодишни лауреати и тазгодишните номинации. Чрез конкретни примери от различни кътчета на света, ситуацията в Иран, Украйна, Сирия, Венецуела , учениците осъзнаха мащабите на проблемите с нарушаването на човешките права. Младежите успяха да провокират своите съученици да размишляват върху глобалните проблеми. Дискусия, която последва, бе доказателство за пробуденото гражданско съзнание на младото поколение и за важността на подобни инициативи в училищата. 

Участие на младшите посланици на ЕП от СУЕЕ в дебат ''Да гласувам или да не гласувам'' На 23. април младши посланици на ЕП от СУ за европейски езици „Свети Константин – Кирил Философ“, взеха участие в дебата ''Да гласувам или да не гласувам'' . Събитието се проведе със съдействието на Europe Direct Ruse. Отборите на СУЕЕ и АГ „Гео Милев“ дебатираха по системата ''Световни училища'' . Младшите посланици на ЕП от двете училища показаха завидна гражданска позиция и силни аргументи. Срещата с нашите опоненти беше вдъхновяваща и остави чувство на удовлетвореност от проведения форум. Гласувайки, европейските граждани гарантират демократичното развитие на ЕС и утвърждават ценностите на съюза.

Младшите посланици на ЕП в СУЕЕ взеха онлайн участие в заключителното събитие на Euroscola в ЕП в петък, 26. април. Тема на събитието беше „Защитата на демокрацията иосновните права в Европа“. Инициативата на ЕП започна с видео обръщение от РобертаМецола, президент на Европейския парламент и продължи с интервю и серия от въпроси и отговори с австрийския политик Отмар Карас, първи заместник-председател на Европейския парламент, интервю с Хауме Дуч Гийот, генерален директор по комуникациите, говорител нa Европейския парламент.

Участие на младшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ – Русе в Регионалната среща за училища посланици в град Варна

На 19 януари 2024 г. младшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ – Русе , участваха в Регионалната среща за училища посланици от Варна, Добрич, Разград, Русе, Силистра, Търговище и Шумен, която се проведе в актовата зала на Първа езикова гимназия, гр. Варна. Учениците ни се включиха в интерактивни занимания и творчески работилници, посветени на политиките на ЕС и съвременните предизвикателства пред Европа. Всяка от работните групи имаше определена тема, която презентира на форума. Посланиците изказаха своите становища по всяка от шестте теми, а крайния резултат от работата си представиха пред аудиторията. Нашият екип беше модератор на група, която обсъди въпроси, свързани с Изкуственият интелект в полза и опасност на човека; Политика на ЕС. Учениците имаха възможност да разговарят с евродепутата Емил Радев (ЕНП) по всякакви теми, свързани с дейността на ЕП, присъединяването на страната ни към Шенген, влизането в еврозоната, фалшивите новини и предстоящите евроизбори.

На 4 януари 2024 г СУ по европейски езици „Св. Константин-Кирил Философ“ Русе беше домакин на дискусия, част от европейската инициатива „Завръщане в училище“ . За нас, посланиците на ЕП, беше чест да приемем гостуването на  г-н Огнян Златев, съветник в Европейската комисия в Брюксел. С проведената дискусия се акцентира върху ролята ни като активно гражданско общество зареализиране на принципите за сигурна и стабилна Европа, предстоящите европейскиизбори през 2024 година, медийната грамотност в условия на военни конфликти като Украйна и Близкия Изток и доброволчеството.Благодарим на г-н Златев за вълнуващата среща, позитивния заряд и за това, че мотивирамлади хора към размисъл и активност.

СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ отбеляза Международния ден на правата на човека.

 На 11.12.23 г. СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ отбеляза Международния ден на праватана човека, като специален гост на събитието беше съдия Явор Влахов. В своята лекция той разгледа историческото развитие, факторите и мотивите за приеманетона  правни документи за защита на определени човешки ценности на международно ниво. Представи правната рамка, започваща с приемането на Всеобщата декларация за правата начовека от Общото събрание на ООН на 10 декември 1948 г. и продължи с Европейската конвенция за правата на човека, Конституцията на Република България, Закона за закрила надетето, НПК и ГПК, като подчерта, че множество права се защитават и от други закони.Явор Влахов запозна посланиците на ЕП и техните съученици с фундаментални права като –право на живот, свобода на придвижване и изразяване, забрана за дискриминация, забрана заизтезания, право на личен и семеен живот, равенство пред закона, право на ефективна правназащита и достъп до съдебна система и др.

На 17.11.2023 г. младшите и старшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин-КирилФилософ“ – Русе участваха в онлайн среща с ученици от Хърватска, Румъния и Гърция,с коитозаедно участват в eTwinning проект Vote4Democracy Ambassadors. По време на срещата се представиха избраното лого и мото на проекта, обсъдиха се резултатитеот анкетата за ЕП, която посланиците бяха направили по-рано, след което посланици от всичкиучилища говориха и представиха презентации по теми като: История на ЕС, Човешки права в ЕС,Символи и ценности на ЕС, Общ пазар и страни-членки на Шенген, институции на ЕС, избори за ЕП,гражданско образование, образование по екология и други. Младшите посланици набелязаха поредица от инициативи, посветени на изборите заЕвропарламент през 2024 г. Посланиците дискутираха по актуални въпроси относно изборитEuropean Elections 2024 .

Младшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ – Русе запознаха своите съученици какви заплахи за сигурността се крият в интернет пространството. Обърнаха внимание на рисковете от кибератаки и  как да се използват онлайн технологиите, за да се осигури по-безопасно интернет изживяване.

Първоначално бе предоставен ресурс по темата: Презентация, видео материал, а в последствие се породи и дискусия – трябва ли да бъдем подозрителни, можем ли да се окажем в позиция на   мишени и как да разпознаваме потенциалните рискове. 



Младшите посланици на ЕП от СУEE, Русе се включиха в „Игра на новини“

Младшите посланици на ЕП от СУ за европейски езици взеха участие в инициатива на ЕВРОПАДИРЕКТНО Русе на тема „Дезинформацията и фалшивите новини“. На 24 октомври в Регионална библиотека Любен Каравелов, с партньорството на кореспондентския пункт на БНР в Русе бе представена новата настолна игра „Игра на новини“. Тя съдържа 67 карти сновини и QR код, водещ до страницата за проверка на факти на Националното Радио. Ученици от четири русенски училища - СУЕЕ, МГ, АЕГ и СУПНЕ разпознаваха истинността наразлични факти. Осъзнаха, че  фалшивите новини често се обръщат към емоциите иинстинктите ни. Предлагаха решения  как да се противопоставим на потока от дезинформация.Показаха познание колко е важно  да се проверява фактическото съдържание на даденапубликация, да бъдем внимателни  и критични.

Младшите посланици на ЕП в СУ за европейски езици бяха част от инициативата на Русенския университет „Европейската нощ на учените“

На 29 септември 2023 г. младшите посланици на ЕП в СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“, гр. Русе взеха участие в инициативата на Русенския университет, свързана с отбелязването на Европейската нощ на учените под мотото „Заедно за зелена и дигитална Европа“.

Екипът от наши ученици: Светослав Матев, Виктория Димитрова, Виктория-София Атанасова и Виктор Стоянов се включиха в ученически дебати на тема: „Европа разчита на вас“. Заедно с ученици на Английска езикова гимназия и Математическа гимназия представиха своето виждане за това как един млад човек може да бъде най-полезен в област, която го интересува.

Учениците от СУЕЕ показаха пред аудиторията как образованието може да се разбира като възможност и да бъде приоритет на младото поколение. Те разгледаха изкуството като средство за формиране на емоционалност, мнение и позиция у човека. Обърнаха внимание на негатива от липсата на млада публика в театралните салони, но заедно с това посочиха и решение. Друга интересна тема, която представиха нашите дебатьори бе как се развива интелектът на  младите хора чрез класическата музика. Добре подредените тонове на пианото предизвикват емоции, които са уникални за това изкуство. Изразиха също отношението си към фолклора и заявиха своето убеждение, че без вчера няма да има утре.

С великата мисъл на известния драматург Бертолт Брехт: „Никой няма да пита какво е било времето, а всеки ще пита защо са мълчали поетите му“ нашите ученици призоваха гостите на cъбитието да бъдат поети на времето, което градят, и да създават свят, достоен да бъде описан в поезия и запомнен!

Да говорим! Да живеем! Да бъдем!  Да сме!

Посланиците на ЕП в СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ отбелязаха Европейския ден на езиците – 26 септември

26 септември е обявен за Европейски ден на езиците през 2001 г. по инициатива на Съвета на Европа и Европейската комисия. Целта на празника е да насърчи хората от всички възрасти да изучават чужди езици и да повиши осведомеността за езиковото многообразие в Европа.

На самия празник учениците имаха възможност да разговорят лично с носители на езика и дa  научат и упражнят нови думи и изрази на езиците, които се изучават в училище. Включиха се в разговори, забавни игри и най-активните получиха награди. Взеха участие в традиционната онлайн игра "Открий богатството на европейските езици". Младшите посланици изработиха кратък 30-секунден видеоклип, популяризиращ езиците за видео предизвикателство „Ние обичаме езиците“. Видеоклиповете включват обяснение защо даден език е интересен. По-малките ученици, организирани от младшите посланици, създадоха свои собствени пощенски картички, рисуваха и написаха своите послания за правата на децата.